В той час, коли міжнародна конференц-спільнота виходить з коронавірусної кризи та повертається до показників 2019 року, Україна та Львів живуть в новій воєнній реальності.  Оговтавшись від першого шоку та адаптувавшись до викликів війни, конференц-організатори частково повернулися до своєї діяльності. Львів як тилове місто стало центром ділових подій. 

Звичайно, що багато конференцій, виставок та корпоративних заходів відмінили, перенесли після перемоги. Та все ж знайшлися сміливці, які попри повітряні тривоги, відсутність світла, обмеженість бюджетів та довгий список “чому ні” провели свої заходи.  

З командою бюро, ми зібрали статистику конференц-подій, що відбулися у 2022 у Львові. Ділимося цифрами. Повний звіт про те, як жила конференц-індустрія Львова в перший рік війни можна переглянути за посиланням. 

Та спершу коротко розкажемо, як збирали інформацію.

З 2015 року команда Львівського конференц-бюро запустила онлайн-платформу mice-аналітика, де зареєстровані представники конференц-залів Львова подавали свої дані про те, скільки конференц-подій відбулося у їхньому закладі.

Станом на січень 2023 року у системі зареєстровано 134 конференц-локацій. Готельного типу – 47, академічного – 16, унікальних (музеї, театри, палаци тощо) – 20, та інших (виставкові зали, конференц-центри, коворкінги тощо) – 46. 

Всього подали свої дані за 2022 рік 58 локацій у Львові. Відгукнулись на прохання внести інформацію 26 конференц-готелів, 12 академічних закладів, 4 унікальних та 16 іншого типу. У своєму короткому звіті представники зазначали тему конференц-події, її тип та рівень, кількість учасників, дату проведення. Не залишали жодної конфіденційної інформації про замовників. Паралельно команда бюро також вносила дані про конференц-події, що були у відкритому доступі до загальної статистики. 

Так от. До цифр. 

У минулому воєнному 2022 році у місті відбулося 593 конференц-події.

Найбільше, звісно, конференцій – 386. На другому місці були корпоративні заходи – 104. На третьому – різноманітні тренінги, семінари, круглі столи тощо (82). На четвертому – виставки (21). Порівняно з попередніми роками, то кількість виставок зменшилася. Це зрозуміло, адже всі виставкові площі у Львові, такі як Палац Мистецтв чи Арена Львів більше півроку приймали внутрішньо переміщених осіб, були центрами для гуманітарної допомоги. Лише з осені, вони змогли хоча б частково відкрити свої двері для організаторів подій.

Якщо говорити про сезонність конференц-подій, то бачимо, що кількість збільшується восени та зимою. Весняні місяці були найважчими. Конференцій майже не відбувалося. Тоді більшість організаторів подій були зосереджені на допомозі своїм командам, переїзді в безпечні міста, волонтерській роботі. Конференц-зали служили прихистком для внутрішньо переміщених осіб.

 

Щодо кількості делегатів, то порівняно з доковідними та довоєнними часами кількість зменшилася втричі. У 2019 році Львів відвідало 291144 делегатів. Натомість у 2022 році  51852 осіб. Найбільша кількість у жовтні та грудні. Саме тоді відбувалися великі виставки та форуми з найбільшою кількістю учасників.

Кількість міжнародних заходів, яка попередні роки трималася на високому показнику, цього року, зі зрозумілих причин, зменшилася. Всього у Львові провели 133 міжнародні конференц-події. Незважаючи на обмежену можливість добратися до міста через відсутність авіарейсів, іноземці все ж приїздили до Львова на конференції. Щоправда, здебільшого, вони були спікерами, співорганізаторами події чи приїжджали у складі делегації з гуманітарною, військовою, медичною місією. 

Цього року Львів став місцем міждержавних економічних конференцій. Наприклад, у місті відбувся Українсько-чеський бізнес форум, Українсько-турецький діловий форум. 

Не маючи можливості приймати міжнародних делегатів, Львів став місцем проведення багатьох національних та локальних конференцій. 282 конференції всеукраїнського рівня відбулися у Львові у 2022 році. 178 заходів місцевого рівня. 

Ключовими темами конференцій були: медицина, бізнес, економіка, освіта, IT, сфера послуг.

Традиційно місто приймало Західноукраїнський форум партнерства на 1000 осіб, Форум молодіжної політики “Молодвіж” на 3000 осіб, IT Arena на 1000 осіб, стоматологічну виставку “Дентал-Україна”. 

Крім великих форумів та конференцій, у Львові свої корпоративні заходи для працівників проводили великі компанії. Також тут відбувалися значимі дипломатичні зустрічі. Наприклад, зустріч Президента України з Президентом Туреччини, зустріч в рамках Люблінського трикутника з Президентами Польщі та Литви. 

Найбільше організатори конференц-подій обирали конференц-зали в готелях – 432 конференції.

На другому місці – академічний тип. У стінах університетів та наукових закладів відбулося 106 конференцій. Показник порівняно з минулим роками зменшився. Можна пояснити тим, що довгий період університети взагалі не працювали. Наукові конференції ж відбувалися в онлайн-режимі. Крім готелів та університетів, організатори проводили свої заходи в інших локаціях. Таких як: музеї, ресторани, бібліотеки, коворкінги, медіатеки тощо. Основне для всіх організаторів було знайти конференц-зал з укриттям та генератором, мати можливість влаштувати перекус, зручно добратися до локації. Ті заклади, що встигли переобладнати свої зали, забезпечити додатковою енергією, мали більше переваг. 

Хоча у Львові за 2022 воєнний рік і відбулося декілька великих форумів, та все ж найбільше було подій до 50 осіб. Усього їх було 350.

180 конференцій було за участі від 51 до 150 осіб. 39 – від 151 до 249. Страх за скупчення людей, логістика, виїзд з країни, облаштування укриттів – серед причин робити події малого формату. 

Та попри постійну воєнну загрозу, психологічний стан, економічну ситуацію, конференцій, корпоративні події, виставки відбувалися. І це вже велика перемога для конференц-індустрії Львова. Кожна конференція – це освітня, наукова, культурна додана вартість. Кожна подія – це про кошти для місцевих підрядників, підтримку бізнесу, сплачені податки, робочі місця. А ще – нова форма збору коштів для військових, підтримку постраждалих цивільних. Плюс один спосіб згуртуватися серед друзів та колег, отримати підтримку, спільно обговорити всі виклики та знайти рішення. 

Зрозуміло, що війна не дозволяє конференц-ринку повернутися до показників 2019 року, коли у місті відбулося 812 конференцій. Та все ж цифра 593 – обнадійлива, враховуючи всі обставини. Є підтримка від міжнародних партнерів. Є відкладений попит на конференц-індустрію в Україні. Є перспективи.